Bgtourism.bg    Airnews.bg    Spatourism.bg    Jobs.bgtourism.bg    Destinations.bg

Дадоха Бургас за пример в най-добри практики и развитие на устойчивия туризъм за страната

Бургас. Конференцията „Устойчив туризъм в България: предизвикателства и перспективи” събра днес в Бургас Норберт Бекман-Диркес – директор на фондация „Конрад Аденауер“ в България, зам.-министърът на туризма Павлин Петров, кметът на Бургас Димитър Николов, Смилян Вълов – изпълнителен директор на Агенцията по заетостта и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД, представители на морските общини, туроператори, собственици на места за настаняване по Черноморието и други.

Срещата се инициира от  Фондация „Конрад Аденауер“ в България, Българска академия на науките, в партньорство с Община Бургас.

„Вече 30 години организираме различни мероприятия, с които се опитваме да бъдем полезни за България, да пренасяме добри практики, да повишаваме квалификациите на хората и възможностите за развитие. В наше изследване, свързано с инфраструктурата, обхванахме цяла Югоизточна Европа, и виждаме каква централна роля играе България. България не е само много важна страна, която граничи с Черно море, а е много важен възел за всички транспортни връзки. Една от поуките, които си изведихме е, че наистина трябва да събираме заедно експерти на различно ниво и хората, които взимат решения по важни теми, за да направим решаващи стъпки напред в развитието на туризма, да имаме по-добра свързаност и да работим в мрежа по отношение на летищата: Бургас, Варна, Пловдив, София. Искаме нещата да станат конкретни и да имаме конкретни резултати, а не само да се говори за това”, каза Норберт Бекман-Диркес – директор на фондация „Конрад Аденауер“ в България.

„Фондация „Конрад Аденауер“ се вписа полезно и прагматично не само на държавно ниво, но и конкретно в регион Бургас. Те винаги напипват важните теми, по които да се отвори дискусия – насърчаване на инвестиции, дигитални решения, зелени инициативи, а морето не е провинция, за нас е много важно да черпим опит от големите професионалисти в туристическия бранш, за да вървим напред. Туризмът е структуроопределящ отрасъл за нас, над 50 000 души са ангажирани през летните месеци. За това е много важно да създаваме добри правила за подобряване на качеството на тяхната работа. В последните години ние се намесихме и като директен оператор на остров Св. Анастасия и с всяка година имаме ръст в броя на посетителите. От 2021 година до 2024 Община Бургас бележи ръст в нощувките, съответно в броя на приходите.” каза в приветствието си кметът на Бургас Димитър Николов.

Той допълни още, че 2021 година е отправна за водене на статистика, тъй като цялата ситуация се е повлияла от Ковид- 19.

Кметът Николов подчерта, че за местната власт е много важно да комуникира възможно най-добре с държаните органи, относно  финансирането на големите инфраструктурни решения за подобряване на социалния облик на града и макар че ръстът, който се отчита е добър, трябва да се компенсира загубата от 1 млн. рускоговорящи туристи на нашия пазар.

„Към момента се анализира ефекта от пилотната програма на министерството на туризма относно комплексните маркетингови стратегии на Регион Бургас. Инициативата бе насочена към пазарите на Полша, Великобритания и Германия и се обсъжда по какъв начин да се продължи, за да бъде още по ефективна. Благодарение на кмета Николов в града много успешно се развива конферентния и фестивалния туризъм. Бургас е чудесен пример за културен и спортен туризъм”, коментира Павлин Петров – заместник министър на туризма.

Той изнесе данни, според които приходите от сектор туризъм в страната ни през 2023 г. са достигнали до 12 млрд. лв., което представлява около 6,9 на сто от брутния вътрешен продукт за посочения период. Общият брой на заетите лица в сферата на туризма и свързани с него подотрасли е бил 283 000 души. През периода януари – септември са отчетени рекордни показатели по отношение броя на туристите, добави Петров. За деветте месеца на настоящата година в България са почивали 7,5 млн. туристи, което представлява ръст спрямо същия период на 2023 година с малко под 4 на сто. Българските туристи са били 4,1 милиона, следвани от румънските (около 900 000) и полските (около 300 000). За пазар Германия са отчетени около 220 000 регистрации.

На срещата стана ясно, че безработицата в Бургас е 2,5%, наполовина от общоприетата за страната, която е 5,4%.

Коментари по темата дадоха още изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Смилян Вълков и д-р Франк Кванте – главен изпълнителен директор на „Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт” АД.

В последващата дискусия „Устойчив туризъм: предизвикателства и възможности” презентация представи проф. д-р Волфганг Шустер – кмет на град Щутгарт (1997-2013) и директор на Институт за устойчиво градско развитие – Щутгарт (I-NSE GmbH).

Програмата продължава с презентация на темите: „Ръководство за отчитане на устойчивостта в туризма в България”, водена от проф. дсн Румяна Желева към Българската академия на науките, „Миграцията от Централна Азия в международен контекст“, водена от д-р Маркус Кайзер – президент (2015-2018) на Германско-казахстанския университет (DKU), Алмати, Казахстан, „Интеграция на работници от трети страни в български МСП: предизвикателства, опит, възможности”, водена от Антон Тончев – предприемач, IBC Student Exchange модератор: Мария Чакърова – координатор проекти във Фондация „Конрад-Аденауер“ България.

Материалът Дадоха Бургас за пример в най-добри практики и развитие на устойчивия туризъм за страната е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.

Сподели:

Туризъм и Новини

Top