Евтим Милошев: България бе избрана за член на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство
Париж. България бе избрана за член на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, съобщи министърът на културата Евтим Милошев. Изборът е бил проведен в рамките на 11-ата сесия на Общото събрание на страните по Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство в Париж.
“Днес страната ни постигна впечатляващо признание – с убедително мнозинство България бе избрана за член на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство. Това е силен знак на доверие и уважение към нашата държава. Този успех е резултат от последователната работа на българските дипломати и от подкрепата на държавите, които застанаха зад нас.
Благодаря на генералния директор на ЮНЕСКО д-р Халед Ел-Енани за конструктивната среща и за партньорството, което очертахме с амбиция.
България заслужава това признание и днес светът го потвърди!”, добави министърът.
До момента България има 9 елемента, вписани в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, сред които са нестинарството, кукерският фестивал „Сурова (Сурва)“, мартеницата, гайдата и т. н.
От името на премиера Румен Радев министърът на културата Евтим Милошев връчи официална покана към генералния директор на ЮНЕСКО да посети България по повод 70-тата годишнина от членството на страната ни в организацията. Министър Милошев проведе срещи и с новоназначения помощник-генерален директор с ресор „Култура“ Найеф Ал Файез, с директора на Центъра за световно наследство Лазаре Елунду Асомо, както и с Мария Габриел, помощник- генерален директор с ресор „Комуникации и информация“.
Материалът Евтим Милошев: България бе избрана за член на Междуправителствения комитет на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.








