Ирена Георгиева: Проучване показва, че над 35% от пълнолетните българи са практикували здравен туризъм през последните 2 години
Заместник-министърът на туризма откри Единадесетия годишен конгрес Българския съюз по балнеология и СПА туризъм
Бургас. „В контекста на международните предизвикателства и събития в световен и европейски мащаб, здравният туризъм е сериозна и реална възможност да предложим целогодишен и качествен продукт“, заяви заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева при откриването на XI годишен конгрес на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм.
Темата на тазгодишния форум е „Устойчиво развитие на Здравния туризъм в България – възможности и предизвикателства“, а конгресът се провежда под патронажа на президента на България Румен Радев и с подкрепата на Министерството на туризма и община Бургас.
“За периода януари-август 2024 г. общият брой на регистрации на туристи в 16 избрани общини (Велинград, Разлог, Хисаря, Сандански, Троян, Павел Баня, Гърмен Сапарева баня, Девин, Кюстендил, Вършец, Минерални бани, Стрелча, Костенец, Долна баня, Баните) с развит СПА туризъм във вътрешността на страната е надхвърлил 840 000, като ръстът спрямо същия период на м.г. е около 6% по текущи данни. Водещи пазари за периода общо за тези 16 общини са България – 780 хил. регистрации, Сев. Македония – 11 хил., Румъния – 7400, Израел – над 6300, Гърция – над 4800 и др. По данни на национално представително проучване за по-дълъг период, в рамките на близо 2 години, малко над 35% от пълнолетните българи или почти 1,9 млн. пълнолетни граждани са практикували различни форми на здравен туризъм (СПА, уелнес или балнео туризъм, или са били на санаториум). Това нарежда този вид туризъм сред 5-те най-често практикувани от българските туристи и тези туристи поставят една средна оценка от “Много добър 5″ за качеството на предлагания туристически продукт в областта на СПА и сходните видове туризъм”, заяви зам.-министър Георгиева.
Зам.-министър Георгиева подчерта, че Развитието на здравния туризъм е припознат като един от приоритетите ни за развитие в Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма в България за периода 2014 – 2030 г. „Вярвам, че няма друг път за успешното развитие на туристическия продукт на България, освен опазването и използването на ресурсите по възможно най-добрия начин, непрекъснатото повишаване на качеството, внедряване на иновации и най-добрите световни практики в областта, придържане към политика на устойчиво развитие, стремеж към все по-добро представяне и все по-активни и целенасочени маркетингови дейности“, допълни още Георгиева.
Заместник-министър Георгиева подчерта също, че сред основните предизвикателства пред бранша освен липсата на кадри е и задържането на висококвалифицирани специалисти на работа у нас, затова е необходимо младите хора да бъдат мотивирани да се посветят на професиите в туризма.
Материалът Ирена Георгиева: Проучване показва, че над 35% от пълнолетните българи са практикували здравен туризъм през последните 2 години е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.