- пл. Народно събрание 4...
Проектът на Харта за устойчив туризъм в България беше обсъден сред най-широк кръг участници
София. Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов беше домакин на среща за обществено обсъждане на проект за Харта за устойчив туризъм в България, която се проведе днес в МОСВ. Документът, изготвен съвместно с експерти от Министерството на туризма, беше представен за обсъждане сред най-широк кръг участници.
Хартата има характер на етичен кодекс и след като бъде приета, ще е отворена за подкрепа от всички заинтересовани страни – местни власти, институции, представители на бизнеса и гражданското общество. Целта е тя да се превърне в своеобразен зелен етичен код за всички, които работят за развитието на устойчив туризма в България.
„Това е идея, която вече 11 години – от времето, когато бях служебен министър – чака да бъде реализирана“, сподели министър Попов при откриването на срещата. „Смисълът да разработим Харта за устойчив туризъм в България се състои в това, организациите, въвлечени в туризма, да се съгласят около няколко общи принципа на поведение, което би улеснило дебата как общуваме с природата и как да избегнем конфликтите, свързани с инвестиционни намерения сред природата“, обясни той.
„Отсъства диалогът, как да се строи сред природата, как да се опази ландшафтът“ – сподели още министърът и допълни, че необмисленото презастрояване на големите ни курорти се дължи и на факта, че през годините все още не е проведен нормален процес на обществени консултации за устойчив туризъм.
„И с политическо поведение, и с практически действия подкрепяме идеята за приемане на Хартата и ще работим за нейното осъществяване“ – потвърди в отговор заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, която даде висока оценка, че на общественото обсъждане присъстват водещите и с най-добра експертиза представители на туристическия бизнес.
В дискусията участваха и заместник-министрите на транспорта и съобщенията Димитър Недялков и на културата Чавдар Георгиев, ръководители и експерти от Български туристически съюз, Българска асоциация за алтернативен туризъм, Институт за анализи и прогнози на информационната среда в туризма, Национален борд за туризъм, Българска туристическа камара, Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции, Българска асоциация на експертите в туризма, Български съюз по балнеология и СПА туризъм, Асоциация на парковете в България и мрежата за гражданско действие “БлуЛинк”.
Хартата за устойчив туризъм в България предлага цели, принципи и ценности, които да обединят в обща посока усилията на хората от туристическия бранш и подкрепящите ги институции: за утвърждаване на страната като туристическа дестинация с характерна идентичност; за устойчиво развитие на регионите чрез разумно използване на ресурсите и щадяща природата туристическа инфраструктура; чувствителност към опазването на природното и културно-историческото наследство; полза за местните общности; подобряване на достъпността до дестинациите с обществен транспорт.
Дискусията се фокусира върху предизвикателствата, свързани с разработване и предлагане на висококачествен и атрактивен туристически продукт при спазване на принципите за устойчивост. Участниците обсъдиха ролята на Хартата и направиха предложения за подобряването й в подкрепа на конкретни стъпки и действия за устойчив туризъм, съхраняване на природното и културно-историческото ни наследство по отговорен начин, с максимална полза за местните общности.
Предстои в кратък срок становищата, изказани по време на обсъждането, да бъдат отразени в окончателния документ и Хартата за устойчив туризъм в България да бъде предоставена за приемане от всички заинтересовани страни.
Материалът Проектът на Харта за устойчив туризъм в България беше обсъден сред най-широк кръг участници е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.