Три образователни лекции и работа с успешни ментори от туристическия бизнес са в основата на най-новия образователен формат на Русе
Русе. Първото информационно откриващо събитие на най-новия образователен менторски формат на град Русе се проведе на 24 юни. Проявата имаше за цел да представи проекта „Моето Русе. Творческа работилница за туризъм“. В зала 1 на Общината присъстваха петнадесет ученици от Професионалната гимназия по туризъм „Иван П. Павлович“ заедно с със своите учители – наставници, петима ментори – представители на туристическия бизнес, организатори и гости на събитието с интерес към образователната инициатива.
Хората, които стоят зад идейния проект на представения менторски формат, подкрепен финансово от фондация „Русе-град на свободния дух“ са три дами, представители на сдружение „Хъб за иновации и туризъм“ от Велико Търново – Д-р Олга Манчева-Али, д-р Надежда Костадинова и Десислава Серафимова Коева. Екипът е с дългогодишен опит в туристическия бизнес, средното и висшето образование по туризъм и има зад гърба си редица реализирани практико-приложни обучителни формати. Част от тях са: образователно-приложни проекти възлагани от туристически организации (хотели, общини, организации в сферата на събитията и събитийния мениджмънт и др.), интерактивни работни формати с участието на туристическия бизнес и студенти по туризъм (кръгли маси, дискусии, семинари по актуални теми от туристическия бизнес и практика), мотивационни лекции, изследователски формати, в които се залага на теренни проучвания, събиране, обработка и анализ на данни, научни разработки на туристическа тематика.
Проявата навръх Еньовден откри Гергана Донева – ръководител отдел “Туризъм” при Общинско предприятие „Русе арт“ към Община Русе. Тя приветства събралите се от името на Общината и лично от името на зам.-кмета по международни програми и проекти, инвестиции и собственост г-жа Златомира Стефанова, като отбеляза, че в съвременното образование по туризъм има място за иновативни формати като този, тъй като секторът е изключително динамичен и подходът към новите познания и компетенции в сферата също следва да бъде гъвкав, адаптивен, предизвикващ вниманието на младите и тяхната креативност.
Д-р Надежда Костадинова представи екипа и идеята на проекта и проследи нагледно етапите, които предстоят за участниците в образователния проект. Стана ясно, че той ще протече в три части. Първата ще се състои в края на септември и включва провеждане на три поредни образователни лекции, в контекста на трите основни идейни стълба на формата, а именно: иновативни туристически маршрути и програми, устойчиви практики в туризма, преживяване в туризма. Две от лекциите се водят от утвърдени преподаватели по туризъм от Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ в лицето на проф. д-р Слави Димитров и д-р Олга Манчева-Али. Третата е поверена на младият изследовател Стела Минчева, магистър по инженерен дизайн, която понастоящем изследва потребителските нагласи в приложенията за туризъм.
Следва втори етап, когато учениците, в поредица от срещи, ще градят и изясняват концепциите на своите идеи – работещи решения, приложими за туризма на гр. Русе. Това е и етапът, който предизвика най-много емоции по време на състоялото се събитие. Представени бяха петимата ментори, селектирани, за да споделят своя опит и виждания в контекста на идейните разработки на гимназистите. Това са:
Изабелла Лориева – представител на туристическия бизнес от гр. Русе. Тя успешно ръководи своята туроператорска компания повече от 17 години, като залага на бутикови пътувания, съобразени с интересите на хората в групата, с техния ритъм на живот, възраст, енергия и нужда от баланс между почивка, култура и забавление.
Ралица Вълкова-Иванова – собственик и управляващ мениджър на компания, изградила ефективна платформа за места за събития на българския пазар и с дългогодишен опит в организацията и управлението на събития. Ралица и нейната компания успешно подкрепят обучаващи се в специалност „Туризъм“ при ВТУ чрез възлагане на образователни проекти и стипендиантска програма за изявени студенти.
Мария Михова – управител на най-новия четиризвезден хотел в град Трявна със 17 годишен опит в сферата на туризма и хотелиерството. В изграждане на нейния професионален път могат да се споменат повече 250 000 посрещнати туристи и над 3000 обучени служители за комплекси в Златни пясъци, Пампорово, Обзор, Варна, Камчия, Велинград и Трявна.
Атанас Кисимов – управител на туристическа агенция, която следва бизнес модел от ново поколение. Компанията се отличава с изтънчената си концепция за пътуване и обслужване, граничещо с приятелство. В нея се залага на „коктейли от приключения“ и много преживявания в общност от единомислещи пътешественици.
Марина Даскалова – най-младият ментор на проекта, събрал популярност от наскоро приключилия телевизионен формат Hell’s Kitchen България. Марина определи себе си като млада, амбициозна и напълно отдадена на света на туризма и кулинарията, а ресторантьорството нарече „мисия на моето семейство“. Марина определено бе и менторът, събрал най-много селфита с участниците.
В рамките на формата учениците ще бъдат подкрепени от своеобразен фасилитатор в лицето на дългогодишния журналист от Велико Търново Мирослав Дечев. Той ще подпомогне процеса на работа като даде свои препоръки за ефективна работа с менторите и успешно презентиране на идеите.
Финалните идейни разработки за туризма на Русе ще представят самите гимназисти на заключително събитие през есента, чиято дата ще бъде оповестена скоро.
Материалът Три образователни лекции и работа с успешни ментори от туристическия бизнес са в основата на най-новия образователен формат на Русе е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.