Фенерите в екстремни условия: Най-добрите модели за оцеляване
София. С настъпване на пролетта и наближаване на лятото красивата природа ни подканва да се потопим в нея в търсене на отдих, движение и забавление. Лежерна разходка в гората, поход в планината или интензивен преход в пресечени местности – възможностите са многообразни. Но преди да оставим глъчката на големия град зад гърба си, трябва да предвидим правилната екипировка за нашите любими дейности на открито.
Когато природата отприщи яростта си или се намираме на километри от цивилизацията, един инструмент дели сигурността от опасността: надеждният фенер. В екстремни условия – независимо дали става въпрос за буря, замръкване на открито или отдалечен преход на взискателен терен – добрата видимост се превръща в ключов фактор за безопасно справяне в извънредни ситуации сред природата. Ето защо любителите на активности на открито и специалистите по подготовка за спешни случаи инвестират във фенери, създадени за екстремни условия.
Какво превръща един фенер в “модел за оцеляване”?
Не всички фенери са еднакви. Когато животът ви може да зависи от източника на светлина, трябва да обърнете внимание на определени характеристики, с които да се отличава избраният фенер:
• Надеждност – търсете отлично качество на материали и изработка. Изключително важно е производителят да е доказан. Също от особено значение е да получите отлична консултация и/или преглед от търговеца, когато се налага.
• Механична якост – Устойчивост на удари, смачкване и падане – повечето добри марки имат рейтинг за падане от височина над 1 метър.
• Устойчивост на атмосферни влияния – Класификациите за водоустойчивост от IPX6 до IPX8 са от решаващо значение за мокра или заснежена среда. Така няма да има буря, която да пречи на светлината.
• Живот на батерията – Дълго време на работа и множество опции за захранване, включително акумулаторни (с батерии) или соларни зарядни. Носенето на резервни батерии винаги е добра идея, още по-добра идея е да се носят в друг фенер или челник, който да служи като резервен.
• Преносимост – Ниско тегло, компактна форма и приспособления за лесно закрепване към екипировка или дрехи.
• Практичност – Лесно управление ще помогне в трудни ситуации, като също така ще можете да дадете фенера на ваш спътник и той ще може да го използва с лекота.
Съвет за оцеляване: Не разчитайте на един фенер! Носете поне два, а най-добре три независими източника на светлина, които обаче да работят с еднакви по размер акумулаторни батерии. Така ще имате комплект с взаимнозаменяеми компоненти.
Какви модели фенери са подходящи за оцеляване?
1. Далекобоен фенер – компактен далекобоен фенер с около 45 мм диаметър на главата ще ви помогне да се ориентирате на 300-500 м в открити пространства при нощни преходи.
2. Компактен фенер – с малка глава под 30 мм диаметър, но поддържащ 18650 или 21700 батерия (важно е батериите да са съвместими между моделите) – с такъв фенер можете да свършите работа в бивака или да го ползвате докато вървите за осветяване на близко разстояние.
3. Челник – незаменим в лагера, както и при преходи. Осветява широко наблизо и ръцете ви са свободни за други дейности. Може да се използва за сигнализиране – повечето поддържат т.нар. режим beacon, който свети ярко през няколко секунди и пести батерия, но показва местоположението ви ясно.
4. Къмпинг лампа – според плановете ви за къмпинг един от източниците на светлина може да е къмпинг лампа, отново захранвана от същия размер батерии като другите устройства. Не е задължителна, а има и силиконови дифузни приставки за малките фенери, които вършат добра работа при трансформирането им в лампа.
Батерии и зарядни
Подходящ размер батерии са 18650 или 21700 (литиево йонните батерии са 3.6-3.7 в номинал, означенията са размер – 18 или 21 мм диаметър и 65 или 70 мм дължина). И двата размера са със сходна енергийна плътност, т.е. грубо три батерии 18650 се равняват на две батерии 21700 – и като енергия, и като тегло и обем.
Когато търсите универсалност, леко препоръчваме 18650, защото са малко по-разпространени от 21700, освен това са малко по-леки от 21700 (50 г срещу 75 г) и челник с 18650 е доста по-удобен. Важно е при покупка да проверявате какви са изискванията на устройствата (защитени или незащитени батерии, с пъпка или без). Понякога определени модели изискват пъпка заради механична защита, а други пък не могат да приемат защитени батерии заради малко по-големия размер. Консултирайте се с продавача, а по възможност пробвайте на място.
Зарядните за батерии обикновено са USB и са леки – добре е да имате под ръка или алтернативно батериите ви да имат портове за директно зареждане. Самото зарядно се захранва от адаптер за 220W (зарядно за телефон), външна батерия или компактно соларно зарядно. Ако смятате, че има възможност да изпаднете в беда за повече от два дни, може би е добра идея да вземете с вас портативно соларно зарядно или външна батерия – за зареждане не само на фенерите, но и на телефони или радиостанции.
Може да намерите гореизброените видове на sorbe.bg, които са специализирани в осветлението за спорт, туризъм и живот на открито. Там или във физическите им магазини ще намерите също зарядни, батерии и аксесоари за фенери, както и безплатна консултация.
При екстремни условия добрата подготовка е от ключово значение. В ситуации на оцеляване осветлението е нещо повече от удобство – то е безопасност, ориентир и спокойствие. Правилният фенер или челник не просто ви помага да виждате, той ви помага да оцелеете. Независимо дали се подготвяте за природни бедствия, изследвате маршрути в планината или окомплектовате набор за евакуация –качествен, издръжлив и високоефективен фенер за оцеляване трябва да бъде задължителна част от екипировката ви.
Материалът Фенерите в екстремни условия: Най-добрите модели за оцеляване е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.