Абу Даби – разкошът на арабския свят (снимки)
Абу Даби. Богатството не е в парите и в петрола, а в хората. Тези думи принадлежат на Зайед бин Султан ал-Нахаян, определян за „бащата на нацията“ в Обединените Арабски Емирства. Той оставя след себе си силна и развиваща се държава със седем емирства, която има ясна визия за просперитет и за обединен народ. В основата на развитието не са нито парите, нито петрола. Няма и пръстен на Румбурак, който при завъртането да стане този бърз скок на Абу Даби и Дубай в бъдещето – от бедна страна без пътища в средата на 50-те години на миналия век до спиращи дъха небостъргачи и мащабни проекти като от друга планета. В основата на всичко е образованието, грижата за хората, сигурността.
Бялата джамия „Шейх Зайед“
Днес столицата на ОАЕ Абу Даби е с население 3,8 милиона жители. Разположена в сърцето на Абу Даби, Голямата джамия „Шейх Зайед“ е спиращо дъха произведение на изкуството, което ежегодно привлича милиони посетители от цял свят.
Зашеметяващият шедьовър е известен със своята грандиозна архитектура, сложен дизайн и величие. Материалите, използвани за изграждането на тази емблематична джамия, са били внесени от много страни по света, носейки най-доброто от всяка дестинация за постигане на архитектурен блясък.
Дизайнерите са се снабдявали със строителни материали от страни като Нова Зеландия, Мароко, Египет, Турция, Гърция, Пакистан, Италия, Германия, Австрия, Китай и Индия. Постигнато е истинско глобално единство. Тук не просто всичко е бяло, а може да видите всички нюанси на бялото, защото осветителната система на джамията е свързана с фазите на луната.
Проектирана е 360-градусова система за осветление, която променя цвета на джамията. Системата не е просто подвиг на технологиите, но и произведение на изкуството, разкрива ни местният водач Виктория.
Разходка в Музея на бъдещето в Дубай (снимки)
Бялата джамия „Шейх Зайед“ е задължителна спирка в града. Строежът на джамията започва през 1996 година. Официално е открита през 2007 г. В нея е погребан Зайед бин Султан ал-Нахаян, който си отива от този свят на 86-годишна възраст през 2004 г. Посещението на джамията е включено в програмата на българския туроператор Exotic Holiday, а най-подходящото време в годината за посещението на дестинацията е от октомври до април. Тя може да посрещне до 40-50 хиляди поклонници. До нея туристите стигат, слизайки с асансьор или ескалатор.
Има строги правила за посещение на джамията. Дрехите не трябва да са прозрачни или с рязана бродерия и дупки – да не се вижда бельо или презрамки под блузата, без къси панталони или поли над глезена, блузите да са с дълги ръкави до китката, по дрехите да няма черепи, кости, ругатни/псувни.
Дрехите не трябва да са тесни или впити. Не е позволено човек да носи дрехи, върху които има изображение на животно или човек или дъга. Косите задължително трябва да са плътно покрити с шал. Пред джамията дамите могат в търговски обекти да си купят комплект – абая и шал, срещу 70 дирхама или това е близо 35 лева.
При влизането в джамията има проверка през скенер. Дълъг коридор отвежда посетителите до впечатляващата забележителност, а на снимките по стените са представени етапите на строежа и специалните гости, които са го посещавали. Сред тях са папата и кралица Елизабет Втора.
Охранителите са навсякъде и следят за спазването на правилата, особено са внимателни шаловете на жените винаги да покриват главите, не трябва да вдигане ръце по време на снимките си.
Джамията е сравнително нова, изумителна е! Посреща ни колекция от 1096 колони. Има 82 бели купола. Най-големият от тях се намира в центъра на главната молитвена зала. Куполите са с облицовка от чист бял мрамор и накрайници с форма на полумесец. Джамията има 4 минарета, всяко е високо 106 метра. Дворът е постлан отново с мрамор във флорални мотиви и е с размер 17 000 m².
Голямата джамия в Абу Даби е носителка и на няколко световни рекорда. Сред тях е за най-голям килим – 5627 m². Изтъкан е от около 1200 тъкачи, 20 техници и 30 работници.
Тежи 47 тона, от които 35 са вълна и 12 памук, а възелчетата в рамките му са приблизително 2268 милиарда. Поставени са часовници, които показват 6 различни часа – петте са часовете за молитва на мюсюлманите през деня. Часовникът отразява и часа на изгрева.
Общият брой на полилеите е 7. Те са във формата на обърнати палми, символ на просперитета на ОАЕ. Облечени са в кристали Сваровски, като зелените, червените, жълтите и кафявите кристални топки са интегрирани в дизайна – цветовете представляват всички фази на фурмата – плодът на палмата.
Полилеите са позлатени с 24-каратово злато. Тук се намира и някогашния най-голям полилей в света с размери 10 м диаметър и 15 м височина, тежи 12 тона. Настоящият рекордьор се намира в Доха, а този остава на второ място в света.
Президентският дворец
Магията на Изтока може да се види и докосне в президентския дворец в Абу Даби. Палатът е истински триумф на човешкия стремеж към съвършенство, който смайва с разточителен разкош и се нарежда на челно място в класациите за едно от чудесата на модерния свят.
Сарайът Каср Ал Уатан (Qasr Al Watan) в столицата на ОАЕ е отворен за посещения през 2019 г. Президентският дворец е произведение на изкуството с мащаб, който кара въображението да лети в нови измерения. Това чудо на архитектурата разкрива хиляди оригинални мотиви от естетиката на Близкия изток.
“Екзотик Холидей” с 5-звездни програми в Дубай
Палатът в Абу Даби е сред най-ярките символи на ОАЕ и изразява стремежа на страната да съхранява традициите на арабската култура и да посреща успешно предизвикателствата на бъдещето.
Лувърът в Абу Даби
Във вълнуващите времена на Ренесанса, когато гениалният Леонардо да Винчи създава своите шедьоври, едва ли подозира, че едно парче пустиня на другия край на света е орисано векове по-късно да приеме някои от безсмъртните му произведения. Но както в смелите планове на Леонардо, който скицира самолети столетия преди летателните машини настина да бъдат изобретени, така и днес в Абу Даби, невъзможното става възможно.
Сега парчето пустиня е превърнато в град на бъдещето. И вече е дом на единствения в света филиал на най-прочутия и богат музей в света – френския Лувър.
Ферари емоции
Абу Даби се комбинира с посещение на о-в Яс /Yas Island/ – известен с пистата си за Гран При на Формула 1. Във фирмените магазини на развлекателния парк Ferrari World и в Яс Мол туристите могат да си закупят сувенири на автомобилния гигант и да си подарят незабравими емоции.
Плажът в Абу Даби е разделен на три зони – за семейни, за двойки без деца и за посетители, които са сингъл. Не пропускайте да посетите още: Warner Bros, Emirates Palace, Музей на двореца Ал Айн.
Руслан Йорданов и Светла Йорданова, Bgtourism.bg
Материалът Абу Даби – разкошът на арабския свят (снимки) е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.