Над 150 изложители представиха свои продукти и услуги по време на 19-то Международно изложение “Културен туризъм“ във Велико Търново
Велико Търново. Над 150 изложители представиха свои продукти и услуги по време на 19-то Международно изложение “Културен туризъм“ във Велико Търново. В най-голямата специализирана туристическа борса се включиха над 30 общини от страната, а с международна изява бяха градове от Азърбайджан, Черна гора, Гърция, Сърбия, посолствата на Индия и делегация от Република Корея.
На 8 октомври в сградата на“ Бизнес център Велико Търново“ кметът на Велико Търново Даниел Панов и министърът на туризма Евтим Милошев откриха тазгодишното издание на форума. В своето изказване Евтим Милошев поздрави организаторите в лицето на Община Велико Търново, както и участниците от страната и чужбина. „Винаги е емоционално за мен да говоря за културния туризъм в България. Туризмът е динамично развиваща се част от икономиката на редица държави, но културният туризъм е нещо много повече от бизнес – той е преживяване, което обогатява.“
По време на откриването кметът Даниел Панов награди кмета на Община Казанлък Галина Стоянова за личностен принос в развитието на туризма. Евтим Милошев връчи специална награда на Татяна Данчева, директор на Професионална гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон”. През 2024 г. великотърновското училище отбелязва 60 години от своето създаване. Със своите над 650 ученици и 13 специалности гимназията има важна роля в подготовката на кадри за туристическия сектор в региона.
Гостите на изложението бяха приветствани от изпълнение с родопска каба гайда, както и от младите таланти на Джуниър бенд, а за настроението им след церемонията се погрижи очарователната Яница Русева.
Посолството на Република Азербайджан представи фотоизложба под надслов “Шуша – културната столица на Азербайджан”. Събитието бе част от дейностите по изпълнение на меморандума за сътрудничество между Велико Търново и Шуша – културни столици на България и Азербайджан, подписан през 2022 г.
на 9 октомври се проведе конференция „Музеи на бъдещето. Бъдещето на музеите“ с модератор доц. Д-р Ирена Бокова. В дискусията участваха представители на Министерството на културата, на Сдружение „Български музеи“, директори на регионални и общински музеи от страната, изявени специалисти в областта на музейния дизайн и маркетинг.
Доц.д-р Соня Алексиева, председател на журито на националния конкурс “Чети и пътувай” сподели, че чрез конкурса разбираме как се развива туристическия бранш, както и каква е промяната, която настъпва с дигитализацията и новите технологии.
Презентация на Кулинарните празници в община Горна Оряховица бе представена от Пламен Мадемов, директор на Историческия музей в железничарския град. Увлекателният му разказ бе подкрепен с филми, разкриващи историята на кулинарните специалитети и кадри от проведените фестивали.
Учени от България и чужбина се включиха в конференция на тема „Културно-историческо наследство-опазване, представяне и дигитализация“. По време на конференцията проф. Андреас Руп разказа за проекта, свързан с камбаните на известни храмове в Германия, Франция и др.страни. На форума учените дискутираха теми, свързани с фолклор, за опазването и перспективите при идентификацията на културните пейзажи и др.
Най-известният готвач на Гърция – шеф Стилианос Дигас, представи емблематични ястия от кухнята на южната ни съседка. На майсторите кулинара асистираха учениците от Професионалната гимназия по туризъм „Д-р Васил Берон” в старата столица, които трупаха професионален опит и се изявиха и като сервитьори.
Асоциацията на фестивалите в България /АФБ/ представи нови възможности за сътрудничество чрез Европейската мрежа за културен туризъм (ECTN) и Европейската фестивална асоциация (EFA).
Сред присъстващите по време на конференцията „Туризмът на вълната на кино дестинациите“ имаше български продуценти и представители на общини, на чиято територия през последните години са снимани български филмови и телевизионни продукции. Участниците се обединиха, че е крайно време в България да се създаде Национална филмова комисия и повече градове да се присъединят към мрежата на творческите градове на ЮНЕСКО .
Съвременните урбанистични, организационни и естетически решения, които правят градовете привлекателни за туристи и гости и подобряват качеството на живот представители, бяха обсъдени на конференция „Туризмът – индустрия на гостоприемството“. По темата дискутираха представители на националните организации на туроператори и екскурзоводи, на общини, на Министерството на туризма, специалисти в областта на градската среда и съвременните изкуства. Специален тематичен панел бе посветен на вечно актуалната тема „бранд България“, както и на подхода към избора и създаването на рекламни сувенири на дестинациите.
Със специални награди бяха отличени най-добрите участници в седемнадесетото издание на Международно изложение „Културен туризъм“- Велико Търново. На официалната закриваща церемония в обновения Интерхотел-Велико Търново присъстваха зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева, зам.-кметът на Старата столица Нейко Генчев, представители на български общини, чуждестранни изложители и др.
Материалът Над 150 изложители представиха свои продукти и услуги по време на 19-то Международно изложение “Културен туризъм“ във Велико Търново е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.