Източна Сърбия привлича туристи със своята природна красота
Регионът на Източна Сърбия винаги е носел със себе си доза тайна и мистика. На бреговете на Дунав, в далечната източна част на страната, преди повече от 9000 години праисторическите хора са създали една от най-старите култури в Европа – културата на Лепенски вир. Оттогава до днес много неща са се променили, но хармонията между живота на местното население и природата е останала непокътната. Селските домакинства в този регион са изключително разнообразни. Разположени са на самия бряг на река Дунав и са истински рай за рибарите и любителите на рибата. Някои са разположени по склоновете на планините и предоставят възможности за туризъм, ски, алпинизъм и покоряване на предизвикателни високи върхове. Други се намират в близост до лечебни извори и важни исторически забележителности. Всички те предлагат възможност за почивка в автентичната атмосфера на сръбско село, което ви кара да се чувствате преродени и готови за нови предизвикателства.
Природни блага и атракции
Източна Сърбия изобилства от природна красота. В североизточната част на Сърбия, на мястото, където Дунав е най-дълбок, се намира Национален парк Джердап с грандиозния Джердапски пролом, един от най-дългите в Европа.
Гледката от река Дунав към стръмните скали на ждрелото е наистина невероятна. Както и фактът, че над 1100 растителни вида са намерили дом в тази местност, а над 200 вида птици прелитат над дефилето, включително редки видове като скален орел, белоопашат орел, черен щъркел и сива чапла.
Любимите места за пикник на жителите на Неготин и техните гости се намират край малките водопади, които изобилстват в този район. Гостите на село Мокринье имат възможност да се насладят на непокътнатата природа на зоната за пикник Мокраньски стени с малък водопад и живописно езеро.
От варовиковите скали на планината Беляница извират два мощни изумруденозелени карстови извора – Млава и Крупайско врело. На планината се намира и защитен природен паметник Лисине, с каскаден водопад с височина над 20 метра.
Любителите на активната почивка ще се насладят на разходка в Стеванските ливади на връх Дели Йован, а най-издръжливите планинари ще бъдат възнаградени с невероятна гледка от върха, която се простира над целия Неготски край.
Престоят в селата в района на Сокобаня ви дава възможност да посетите един от най-популярните сръбски минерални извори с множество уелнес и фитнес програми, съобразени с индивидуалните нужди.
Или се отпуснете в Ždrelo, модерен спа център в подножието на Хомолските планини. В рамките на центъра, оборудван със сауни, стаи за масаж, открит и вътрешен басейн, има и аквапарк, който ще зарадва най-малките посетители.
Запознайте се с богатата флора и фауна на Стара планина, един от центровете на биоразнообразието на Сърбия. В планината, където снегът се задържа няколко месеца в годината, има и ски и туристически център, а покоряването на най-високия връх на планината – Миджур е специално изживяване за планинарите.
Планината с необичайна конична форма Ртан е особено интересна за берачите на лечебни билки, тъй като върху нея расте Ртански чай, ендемичен растителен вид билка, от която се приготвя чай с изключителен вкус и аромат.
Забележителности
По склоновете на Стара планина се намира и една уникална атмосферна единица – село Гостуша. Всичко в Гостуша е направено от камък (къщи, покриви, огради…) и затова е получило прозвището Каменното село. Оригиналните къщи от 19 век, в добре запазено състояние, все още се обитават от селяни, които живеят живота си в хармония с природата.
Музеят на Понишавие се помещава в красива сграда в балканско-ориенталски стил от 19 век, с автентични мебели и обзавеждане от района на Пирот. На приземния етаж можете да видите най-високите нива на пиротска керамика, облекла и бижута са изложени във витрини, а голяма част от музея е посветена на цветните, ръчно изработени килими, с които Пирот е широко известен.
Уникална комбинация от народна архитектура и антични експонати ще видите в археологическия етнопарк в Равна край Княжевац. В сградата на някогашното селско училище се съхраняват предмети от близкия римски обект Timacum Minus. Тук можете да видите и оригинални къщи, работилници и търговски сгради, построени през 19 век, които са пренесени в парка от околните села.
Неготинският край е известен с многобройните пивници – винарски изби, групирани на сравнително малко пространство.
На хълмовете, недалеч от село Раяц се намира малко селце с над 270 изби. Изградени от камък и покрити с керемиди, с мазета, вкопани до 1 метър, за да се запази температурата, Раячките пивници са били използвани за съхранение на големи количества вино от векове.
В околностите на село Роглиево има повече от 150 изби, повечето от които построени през 19 век, които заедно с криволичещите улички и мястото за срещи образуват уникална атмосферна цялост.
Някои от автентичните Раячки и Роглиевски пивници са реновирани и превърнати в хотели, готови да приемат посетители от цял свят. Възползвайте се от посещение на избите, за да дегустирате или закупите някое от съхраняваните в тях хармонични и пивки родни вина.
Храна
В крайдунавските села ще ви посрещнат пресни сладководни риби, приготвени по различни начини – варени, печени, пържени и панирани, а специалният деликатес в този край е маринованата щука. В околностите на Велико Градище се готви прочутият градищенски автохтонен боб, който се сервира както в месни, така и в постни варианти.
В този район, близо до Неготин, се намира един от главните винарски райони на Сърбия. Във винарските изби на селските домакинства се съхраняват пивки вина от сортовете прокупац, смедеревка, гаме… Това е единственият район в страната, където черна тамяника, автохтонен сорт грозде, който все още оцелява, дава вина с интензивен, мистичен мирис и аромат на плодове и билки.
Във високите Хомолски планини се произвежда мед със защитен географски произход, който дължи уникалния си вкус на автохтони видове билки, които растат на места, където пчелите могат да пасат.
В Хомолския район живеят членове на влашкото малцинство, които са запазили традиционните ястия от националната си кухня. Така тук можете да опитате различни влашки специалитети – кисела чорба, проя с коприва или мамалига качамак, който се сервира с месо, сирене, яйца…
Не трябва да напускате Пиротския край преди да опитате пиротски кашкавал, което просто се топи в устата ви или прочутия пиротски пеглан колбас. А любителите на сиренето ще се насладят и на старопланинския кашкавал, произведен от млякото на крави и овце от Стара планина.
Материалът Източна Сърбия привлича туристи със своята природна красота е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.