Тенденциите за 2025 годината в туристическия сектор
София. През 2025 г. дигитална трансформация, за която често говорим, ще се превърне от новаторски подход в съществен елемент за успеха на бизнеса в секторите на туризма, хотелиерството и развлеченията. Музеи, атракциони, СПА центрове, събития, както и общините вече не си задават въпроса дали трябва да се доверят на дигиталните инструменти, а единствено колко бързо биха могли да ги интегрират.
Защо технологиите са задължителни за съвременния туристически бизнес?
1. 82% от потребителите предпочитат да резервират онлайн през 2024-та
Днешните туристи очакват лекота и бързина във всеки аспект от своето преживяване – лесна покупка, без значение от услугата. През 2023-та приблизително 82% от всички резервации за пътувания са направени онлайн чрез мобилно приложение или уебсайт, което подчертава ключовата роля на дигиталните решения. От резервирането на билети за музеи или атракции до получаването на персонализирани препоръки за събития, стремежът към задоволяване на очакванията на съвременния потребител трансформира цялата индустрия. Проучване от 2024 г. показва, че 72% от потребителите са по-склонни да изберат услуга или продукт от бизнес, който предлага онлайн и интуитивен достъп до своите услуги, пред такъв, който не го прави.
2. Недостиг на работна ръка
През 2023-та година е докладван над 77% ръст в недостиг на работна ръка с необходими умения за запълване на дадена роля. Като за най-често срещани причини са посочени застаряващото население и липса на технологични умения.
Тук на помощ идват дигиталните инструменти, които автоматизират редица рутинни задачи, управляват резервации и намаляват натоварването на персонала, позволявайки на бизнеса да функционира по-ефективно. Следвайки тази тенденция, използването на технологични решения за предлагане на пътувания, продажба на събития, както и контрол на достъп до туристически обекти се е увеличило с близо 40% през 2023 година. В допълнение в хотелския сектор се наблюдава над 20% ръст в интеграцията на различни софтуери за оптимизация на работни задачи, както и продажби онлайн и на място чрез киоск машини на самообслужване или QR кодове за бърза покупка.
Въпреки очевидните тенденции въвеждането на нови технологии често поражда притеснения сред служителите, част от които възприемат технологиите като заплаха за своите позиции. За да се преодолее този страх, е важно тези инструменти да бъдат представени като помощни средства, каквито всъщност са, а не като заместители. Чрез предоставяне на обучения и активно включване на персонала в процеса на имплементиране на всяка нова интеграция, както и ясно обяснение на ползите от дигиталните решения, компаниите могат да изградят положително отношение към иновациите и дори да си осигурят активно сътрудничество от страна на служителите.
3. Устойчивост
И през 2025-та устойчивостта продължава да бъде основен приоритет както за бизнесите в туристическия сектор, така и за общините, които се стремят към развитие в посока „умни градове“ и оптимално разпределени градски ресурси. Тук на помощ отново идват дигиталните решения, които стават част от стратегията на все повече общини и частни бизнеси не само в Европа, но и в България. Пример за подобни решения са инструменти за контрол на достъп и управление на посетители в реално време, които предотвратяват претоварването на служителите, отговарящи за пропускане на хора до музеи, галерии, културни обекти и други. В България най-честно срещани инструменти за контрол на достъп са мобилни валидатори или турникетни системи, които се инсталират на входа на обекта.
Друг пример е продажбата на дигиталните билети, които от своя страна значително намаляват хартиените отпадъци и подкрепят глобалните усилия за ограничаване на въглеродните емисии.
Дигиталните градски карти пък увеличават посещенията на музеи и атракции с над 15%, тъй като съчетават комбинирани оферти от атракции, културни обекти, събития и други градски услуги. Тук ползите за бизнеса и общините са повече приходи и създаване на цялостни предложения, които освен по-атрактивни, често са и ценово по-изгодни за туристите.
4. 80% по-доволни клиенти чрез персонализация
Съвременният човек все повече очаква преживявания, които са адаптирани към неговите предпочитания, като подбрани маршрути или насочващи препоръки. Инструменти като AI (изкуствен интелект) и аналитични софтуери, дават възможност на бизнесите да предоставят именно това ниво на персонализация. Проучвания показват, че персонализираните препоръки или предложения спомагат за до 80% по-удовлетворени потребители, които са много по-склонни да закупят отново или да препоръчат на приятел.
5. Нарастваща конкуренция и глобализация
Туристическият сектор в България се сблъсква с голяма конкуренция както на международно, така и на местно ниво. За да останат конкурентни бизнесите трябва не само да привлекат повече международни туристи, но и да работят в посока адаптиране на своите услуги към бъдещите тенденции, за да задържат и българските туристи. През 2024-та година тенденцията сочи към чужбина, където огромен брой българи предпочитат да пътуват и дори да прекарват празниците. Чрез навлизането на дигиталните услуги, които осигуряват информираност за специални събития или отстъпки и лесен достъп до онлайн резервации, както и включване на виртуални турове, българският туризъм може значително да модернизира сектора, подобрявайки качеството на обслужване и удовлетвореността на клиентите. По този начин се насърчава местния туризъм в страната, а не извън нея.
6. Над 20% по-доволни клиенти с развиващите се стандарти за безопасност и здраве
Инструменти и услуги като безконтактните плащания, виртуални опашки и системи за контрол на достъп намаляват физическия контакт, адресирайки притесненията, които пандемията остави след себе си, а наред с това оптимизират и работните операции. Атракциите, които интегрират системи за контрол на достъп, отчитат увеличение на удовлетвореността на посетителите с над 20%. Причината за това е по-краткото време за изчакване на входа и по-бързата валидация на билети.
7. 25% по-малко оперативни разходи
Дигиталната трансформация носи значителни ползи и за разходите чрез автоматизиране на процеси като мигновено издаване на билети, управление на потока от посетители и проследяване на наличности и капацитет на зали и терени в реално време. Бизнесите, които използват подобни технологии, отчитат намаление на оперативните разходи с 25%, което в дългосрочен план е стратегическо предимство.
Какво предстои?
През 2025 г. технологиите вече няма да са опция, а необходимост за успех в туристическия сектор.
Дигиталната трансформация не само ще намали разходите и оптимизира работата на служителите, но и гарантира по-добро потребителско изживяване за клиентите. За да останат конкурентни, компаниите трябва да използват технологиите като основен двигател на своето развитие и адаптация към динамичните нужди на пазара.
Данните в този репорт са обект на проучване на URBO Studio – доставчик на софтуерни решения в сферата на туризма и „смарт“ инфраструктура за градска среда.
Материалът Тенденциите за 2025 годината в туристическия сектор е публикуван за пръв път на Bgtourism.bg – Най-важното от туризма!.